Właściwa optymalizacja stron internetowych to idealne dopasowanie do oczekiwań i zachowań użytkowników internetu. I w takim razie nawigacja na stronie to jeden z ważniejszych elementów przystosowania strony www do sytuacji, w której często znajdują się użytkownicy.

Nawigacja jak układ nerwowy serwisu
Optymalizacja zatacza szerokie kręgi, obejmując wszystkie zakamarki serwisów. Elementy nawigacji na każdej z podstron są rozrzucone po wielu miejscach layout. Breadcrumbs – z polskiego – okruszki chleba informują użytkownika o miejscu, w którym się znajduje. Są jak parametry GPS.
Pozycjonowanie strony, która ma dobrze zaplanowany i zrealizowany system linkowania, jest o wiele łatwiejsze.

Eksponowane miejsca dla elementów nawigacji pozwala gościom serwisu na łatwe dotarcie do informacji. Daje też możliwość wrócenie jak po śladach okruszków na powrót tam, gdzie drogi się rozgałęziają.

Darmowa reklama strony www

Pozycjonowanie i optymalizacja w pełni wykorzystuje moc solidnej nawigacji. Wyświetlane w widocznym miejscu dane lokalizacyjne są łatwo odnajdywane przez internautów i dobrze oceniane przez indeksujące roboty. Są jednym z pierwszych dostępnych elementów podczas ładowania się strony www.

Serwisy mieszczące w swoich zasobach wiedzę z różnych dziedzin i zbudowane w formie katalogu często korzystają z tego rodzaju podpowiedzi.
Optymalizacja i pozycjonowanie wspiera sposób prezentacji breadcrumbs poprzez ujęcie ich w otoczenie danych strukturalnych jasno precyzujących przeznaczenie elementu.